Android 11 dostępny dla telefonów Pixel
Na początku lipca Google udostępniło nową wersję Beta oprogramowania Android. Dzisiaj, zgodnie z planem, firma udostępniła wydanie systemu Android 11. Pierwsze jego testy odbywały się od połowy lutego. Z finalnej wersji oprogramowania na telefonie mogą cieszyć się nie tylko użytkownicy smartfonów linii Pixel. Dostęp do aktualizacji, w wersji beta otrzymały także urządzenia innych producentów, np. OnePlus, Realme, Oppo oraz Xiaomi.
Google udostępniło film zawierający wszystkie wprowadzone zmiany w nowym Androidzie:
Komunikacja jest najważniejsza
Zmiany wprowadzone w nowym wydaniu Android 11 mają na celu przede wszystkim poprawę w zakresie komunikacji. Znane już dymki z aplikacji Messenger w nowym oprogramowaniu będą dostępne dla aplikacji Wiadomości. „Bąbelki” będą wyświetlać informacje na temat toczonych właśnie rozmów. Zmiany dotyczą także powiadomień i sposobów ich wyświetlania według priorytetów. Wątki znajdują się u góry ekranu powiadomień. Będzie możliwość ich rozwinięcia, aby wyświetlić więcej treści.
Nowe funkcje Android 11 dla Pixeli
Większość funkcji, pojawiających się w jedenastej już iteracji oprogramowania, opartych jest na nowej linii smartfonów Googla – Pixels. Przede wszystkim użytkownicy mają możliwość korzystania z podglądu na żywo z udostępnianiem lokalizacji w Mapach. Przykładowo korzystając z lokalizatora na iOS, można łatwo zobaczyć, gdzie są Twoi znajomi. Ułatwi to organizację spotkań i wysyłanie czy szukanie prawidłowego adresu spotkania. Funkcja Smart Reply jest dostępna na klawiaturze Pixel, na razie w języku angielskim i wyłącznie na Gboard.
Smartfony linii Pixel będą także sugerować aplikacje na podstawie podejmowanych działań. Korzystając w ciągu dnia ze spacerów czy jadąc na wycieczkę, będą zalecały korzystanie z Map. Wśród innych poprawek są także nowe sposoby wybierania obrazów i tekstu.
Ostatnie zmiany w systemie Android 11
Kolejną wprowadzoną przez firmę Google nowością jest możliwość nagrywania obrazu z ekranu smartfona, bezpośrednio z poziomu systemu. Oznacza to koniec instalowania zewnętrznych aplikacji do tego celu. Oprócz tego wprowadzono nowe elementy sterujące multimediami, przełączające urządzenia wyjściowe. W związku z tym ułatwiono także kontrolę nad urządzeniami systemu smart Home.
Ostatnie zmiany dotyczą ustawień prywatności. Rozbudowanie systemu zezwoleń na dostęp do systemu to jeden z ważniejszych punktów nowego oprogramowania. Od teraz można przyznać jednorazową “przepustkę” na korzystanie z poszczególnych modułów.