Android Studio 4.1 z nowymi funkcjami

W lipcu pisaliśmy o nowej wersji w kanale Canary, Android Studio 4.2. Wcześniejsze wydanie nie było jeszcze opublikowane. Dzisiaj to się zmieniło i wydano stabilną wersję Android Studio 4.1 z poprawkami ponad 2300 błędów. Uaktualnienie posiada nowe funkcje oraz usprawnienia tych istniejących. Wersja 4.1 koncentruje się na poprawie wydajności i niezawodności.
Android Studio jest jednym z najpopularniejszych IDE. Programiści korzystają z niego do tworzenia aplikacji na Androida. Osoby chcące zdobyć nowy zestaw funkcji śmiało mogą korzystać z nowego, stabilnego wydania.
Nowe funkcje
Jedną z nowości jest emulator Androida ze wsparciem dla składanych ekranów. W dobie nowości, takich jak Microsoft Surface Duo jest to niezwykle przydatna funkcja. Programiści otrzymują możliwość testowania aplikacji pod kątem przystosowania ich do tego typu wyświetlaczy. Oferuje on także zmiany wizualne w wybranych obszarach programowania.
Zwiększono także nacisk od strony projektu na Material Design. Okno dialogowe „Nowy projekt” domyślnie używa teraz komponentów MDC (Material Design Components).
Front programistyczny w Android Studio 4.1
Tutaj deweloperzy mogą cieszyć się wprowadzeniem uaktualnionego inspektora bazy danych. Niezależnie od tego, czy korzysta z biblioteki Jetpack Room, czy baz danych SQLite, utrzymuje on na żywo połączenie z bazą danych aplikacji. Wyszukiwanie, sprawdzanie oraz modyfikacja baz jest teraz prostsza, nawet gdy jest ona uruchomiona. Lepsza organizacja pracy jest możliwa przez uruchamianie emulatora Androida bezpośrednio w Android Studio.
Programiści korzystający z uczenia maszynowego otrzymali ułatwienie importowania w aplikacjach modeli TensorFlow Lite. Kolejnym ułatwieniem jest poruszanie się po kodzie związanym z Dagger. Jest to popularna biblioteka używana do wstrzykiwania zależności, więc łatwiejsze poruszanie się po kodzie jest znacznym udogodnieniem.
Kolejną zmianą jest eksport natywnych zależności C/C++ z plików AAR (Android Archive, zewnętrzne natywne pliki). Ponadto większą czytelność i analizę śladów stosu daje możliwość dodawania symboli do raportów o awariach aplikacji.
Optymalizacja
Tutaj programiści doczekali się trzech zmian. Przede wszystkim udoskonalono użytkownika System Trace. Dzięki temu deweloperzy otrzymują nowe funkcje zwiększające produktywność – wybór pól, sekcja wyświetlania czy zakładka podsumowania.
Kolejną zmianą jest dostęp do profili Android Studio. Jest on teraz możliwy w osobnym oknie, więc możliwe jest połączenie z dowolnym emulatorem systemu Android. Ponadto nowy Android Studio 4.1 dostarczono w pakiecie z Native Memory Profiler, co pozwala na więcej informacji na temat alokacji i zwalniania obiektów.
Źródła: Komputer Świat, Neowin