Android Studio Arctic Fox – nowe wydanie narzędzia Google
Android Studio jest narzędziem pomagającym w tworzeniu aplikacji na Androida. Google właśnie udostępnił jego wersję na kanale Canary – Android Studio Arctic Fox. Przede wszystkim wydanie ma nową wersję wtyczki Android Grandle. Ważną zmianą jest także nowy schemat wersjonowania Android Studio.
Nowe nazewnictwo
Google wprowadziło nowy schemat wersjonowania. Przede wszystkim użytkownicy otrzymają jasny przekaz, z jakiej wersji IntelliJ korzysta dana wersja Android Studio. Nowe wersjonowanie zawiera trzy zmienne:
[rok wydania IntelliJ].[ główna wersja IntelliJ].[główna wersja Android Studio]
Ponadto główne wydania będą otrzymywać nazwę kodową (podobnie jak w oprogramowaniu Android). Będzie ona oparta na nazwach zwierząt, zwiększając się alfabetycznie. Dlatego też pełna nazwa nowego wydania to Android Studio Arctic Fox (2020.3.1) Canary 1.
Zmiana numeracji jest też związana z usunięciem powiązania z wersjami wtyczki Android Grandle. Zaktualizowano także numerację wtyczki Android Grandle, tak, aby pasowała do bazowego narzędzia do budowania – Grandle. Po wydaniu AGP 4.2 pojawi się wersja AGP 7.0.
Nowości w Android Studio Arctic Fox
Google w Android Studio dodał ponad 200 usprawnień i poprawek – dotyczących edytora kodu, układu do wbudowanego emulatora czy narzędzi do inspekcji aplikacji.
Jedną z najważniejszych nowości dla programistów są narzędzia Jetpack Compose. Po pierwsze, teraz można wdrażać adnotacje @Preview do kompozytowych funkcji, wdrażając je bezpośrednio na urządzeniu.
Kolejne narzędzie sprawdza poprawność układu, pokazuje ono, jak aplikacja reaguje na różne układy ekranu i tryby. Co więcej, programiści sprawdzą, czy aplikacja jest czytelna dla osób z daltonizmem oraz jak reaguje na inne tryby kolorów i czcionek. Dostęp do tego pakietu jest możliwy podczas korzystania z Layout Editor w oknie Layout Validation.
Ostatnia ze zmian dotyczy użytkowników pracujących na systemie macOS. Najnowsza wersja Android Studio pozwoli im połączyć się z urządzeniami z Androidem 11 przez sieć WiFi. Wystarczy przejść w sekcji Run do Parowania urządzeń przez sieć WiFi. Wkrótce ta opcja będzie dostępna dla użytkowników innych platform.
Podsumowanie
Jest to wersja testowa narzędzia, dlatego nie zaleca się wykorzystywać jej do aplikacji produkcyjnych. Nowy Android Studio Arctic Fox można pobrać z kanałów Beta i Canary.
Źródła: Android Developers, Neowin, Telepolis