Angular 11 – stabilne wydanie platformy
Miesiąc temu pojawił się kandydat do wydania Angular 11 RC. W listopadzie Google udostępniło wersję produkcyjną swojej platformy. Angular 11 posiada bardziej rygorystyczne typy oraz automatyczne wstawianie czcionek. Głównym celem twórców jest poprawa doświadczenia programistów i rozwiązanie błędów zgłaszanych przez społeczność.
Wstawianie czcionek
Jedną z najważniejszych usprawnień jest funkcja automatycznego wstawiania czcionek. Podczas kompilacji Angular CLI pobierze i włączy czcionki. Aplikacje zbudowane na nowej wersji Angulara będą miały włączoną domyślnie tę funkcję. Dzięki temu aplikacje będą znacznie szybsze.
HMR w Angular 11
Aby ułatwić pracę programistów, zaktualizowano Hot Module Replacement (HMR). Implementacja wykorzystuje teraz interfejs CLI i pozwala na włączenie modułu HMR za pomocą flagi –hmr
ng serve --hmr
Jedną z zalet modułu HMR jest brak konieczności odświeżania całej strony po każdej zmianie kodu. HMR znacznie przyspiesza rozwój aplikacji, m.in. przez zachowanie stanu aplikacji, utraconego podczas pełnego przeładowania. Ponadto aktualizuje tylko te elementy, które zostały zmienione, co także zaoszczędza czas.
Webpack 5.0 w Angular 11
Wprowadzono obsługę webpack v5 w eksperymentalnej fazie. W przyszłości w webpack znajdą się szybsze kompilacje z trwałym buforowaniem dysku. Kolejną zmianą będą mniejsze pakiety dzięki tree-shaking CommonJS.
Angular Language Service
Aktualizacja Angular Language Service zapewnia teraz bardziej produktywne programowanie. Usługa oferuje autouzupełnianie oraz sprawdzanie typów. Angular 11 w szablonach przenosi się na nowy silnik Ivy.
Wycofania z Angular 11
Po pierwsze, w związku z wycofaniem TSLint i Codelyzer, twórcy projektu zalecają migrację do ESLint. Kolejną zmianą jest usunięcie obsługi przeglądarek IE9 i IE10 oraz IE na urządzenia mobilne. Aktualnie jedyną obsługiwaną wersją jest Internet Explorer 11. Zakończono także obsługę wersji 3.9 języka TypeScript.
Poprawki błędów
W związku z postawionym sobie celem Google przejrzało i naprawiło problemy, które od dłuższego czasu czekały na rozwiązania. Dlatego też przeorganizowano śledzenie problemów na GitHubie i wiele błędów naprawiono. Ponadto twórcy Angulara zobowiązali się do selekcji nowych błędów w ciągu dwóch tygodni.
Źródła: Angular Blog, InfoQ, InfoWorld