Działalność open source Google w liczbach
Działalność open source jest podstawą infrastruktury Google, jego procesów oraz kultury. W opublikowanej wiadomości Google przeanalizowało wskaźniki dotyczące tej działalności. Głównym celem jest zwiększenie kontekstu, przejrzystości i odpowiedzialności w społecznościach.
W ciągu pięciu lat liczba pracowników wspierających projekty open source podwoiła się. W 2015 r. na GitHubie oraz Git-On-Borgu działało prawie 5 tysięcy osób, a teraz ich liczba wzrosła do 10 tysięcy.
Dlaczego open source?
W dzisiejszych czasach działalność open source jest nieodłącznym elementem nowoczesnego programowania. Działanie w wolnym oprogramowaniu ma na celu wsparcie oprogramowania oraz oddawanie społeczności od których Google jest zależne.
Gigant z Mountain View prace open source’owe wykonuje głównie na dwóch platformach hostingowych – własnym git-on-borg oraz GitHub.
Działalność open source Google – skala społeczności
Z przygotowanego wpisu wynika, że w 2019 r. ponad 9% etatowych pracowników Alphabet czynnie działało na rzecz open source. Ta wartość pokazuje tylko pełnoetatowych inżynierów, marketerów czy administratorów. Oprócz nich w otwarte repozytoria zaangażowani są także inni pracownicy. Zaobserwowano tendencję wzrostową w bazie zarejestrowanych współpracowników.
Łączna roczna liczba pracowników Google aktywnych w repozytoriach publicznych hostowanych na GitHub i git-on-borgWarto wspomnieć, że dane wzięte do analizy dotyczą aktywnych repozytoriów i użytkowników w każdym przedziale czasowym. Ponadto przefiltrowano wyniki, aby pokazać działania wykonywane tylko przez człowieka, a nie przez stworzone systemy czy boty.
Tworzenie i praca nad open source
Działalność open source Google obejmuje tysiące wydanych projektów, w tym ponad 2600 wciąż aktywnych. Ostatnie pięć lat wskazuje na znaczny rozwój, a ostatecznie podwojenie liczby prywatnych repozytoriów. W samym 2019 roku Google wskazało aktywność w ponad 70 tysiącach repozytoriach, z czego nawet 40 tysięcy polegało na otwieraniu lub zatwierdzaniu pull requestów.
Liczba działań zainicjowanych przez pracowników Google w ciągu roku w GitHub
W ciągu ostatnich pięciu lat 80% pull requestów otwartych przez pracowników Google zamknięto i połączono w aktywne repozytoria.
Czas spędzony nad projektami open source
W 2015 r. prawie 40% otwartych żądań ściągnięcia skoncentrowało się w 25 repozytoriach na GitHubie. Jedna k od tego czasu nastąpił rozwój i rozproszenie na większą liczbę projektów. Dla Google jest to pewna dywersyfikacja interesów.
Wkład w open source to coś więcej niż sam kod
Inwestycja w projekty open source zapewnia rozwój oprogramowania w trzech kluczowych obszarach Google:
- bezpieczeństwo,
- społeczność,
- badania.
Projekty takie jak OpenTitan czy OSS-Fuzz skupiają się na pomocy w rozpoznawaniu błędów programistycznych w oprogramowaniu. W ciągu ostatnich 15 lat z projektów rozwijających społeczność skorzystało ok. 15 tysięcy studentów. Było to możliwe dzięki programom takim jak Google Summer of Code czy Season of Docs. Wkład w open source jest także inwestycją w badania. Pod koniec 2019 roku firma zainwestowała milion dolarów na badania open source’owe.