Język Go – jako język skryptowy programowania
Język Go wśród deweloperów zyskuje na popularności jako język programowania, a także jego wykorzystaniem jako języka skryptowego. Używany jest do tworzenia wysokowydajnych sieciowych i współbieżnych systemów.
Go ma w sobie duży potencjał, jako język skryptowy, co jest jego mocą i prostotą, ma wsparcie dla goroutine i wielu innych. Eyal Posener, inżynier oprogramowania Google dodaje:
Język Go ma wiele bibliotek do różnych zastosowań. To sprawia, że skrypt jest krótki i niezawodny, zakładając, że biblioteki są stabilne i przetestowane.
Korzystanie z tego samego języka do zadań codziennych i rzadszych zadań skryptowych może znacznie poprawić wydajność. Inżynier Cloudflare — Ignat Korchagin — pomaga w pracy nad skryptami Go. Dzięki temu język Go będzie bardziej niezawodny i mniej podatny na awarie w czasie pracy z powodu błędów, np. literówek.

Aby stworzyć skrypty automatyzujące powtarzane zadania, wykorzystuje się Codenation Go. W nim korzysta się z domyślnego narzędzie gorun — kompilującego i uruchamiającego skrypt Go w jednym kroku. W rzeczywistości to narzędzie nie jest interpretatorem, jak mówi Posener — to bash i python są impretatorami — wykonują skrypt podczas czytania. Jednak z drugiej strony, po wpisaniu go run, Go kompiluje program, a następnie go uruchamia.
Język Go wymaga jeszcze pracy. Co prawda uruchamianie Go z wiersza poleceń działa dobrze w Codenation, ale nie jest to idealne rozwiązanie. Go nie obsługuje pętli read-eval-print(REPL), nie można jej zintegrować z shebang, który pozwala na wykonanie skryptu tak, jakby był programem binarnym.
Innym narzędziem, interpreterem Go, jest go macro — zaimplementowany w czystym Go. Oferuje tryb skryptowy, interaktywny REPL i nie wymaga łańcucha narzędzi Go w czasie wykonywania. Go macro ma również na celu używanie Języka Go jako pośredniego języka do wyrażania szczegółowej specyfikacji, jaki i do zapewnienia debuggera kodu źródłowego Języka Go.
Źródła: