Lipcowy Patch Tuesday – aktualizacje Windowsa
Jak co miesiąc w drugi wtorek miesiąca, Microsoft udostępnił zestaw łatek do swoich systemów. Lipcowy Patch Tuesday obejmuje zmiany między innymi w najnowszej aktualizacji Windows 10 2004 i w 12 innych produktów Microsoftu.
W udostępnionych łatkach znajdują się rozwiązania 123 różnych problemów. Większość z nich ma status krytyczny, co oznacza, że były poważnymi problemami. Co ciekawe, jeden z naprawionych bugów ma aż 17 lat. Błędy krytyczne znaleziono także w aplikacjach pakietu Office – Word, Excel czy PowerPoint. Występujący błąd umożliwiał zdalne wykonanie kodu i atak na komputerze ofiary. Dlatego zaleceniem Microsoftu jest jak najszybsze zainstalowanie nowych poprawek.
Najstarszy bug Microsoftu
Już prawie 17-letni bug Microsoftu związany jest z DNS. Lukę znalezioną przez izraelskich specjalistów z CheckPoint sklasyfikowano jako krytyczną i nadano jej 10 na 10 punktów w skali. Wykryty błąd pozwalał atakującym na stworzenie złośliwego oprogramowania, które zdalnie mogłoby wykonywać kod na serwerach Windows. Potencjalnie może zagrażać stabilności całej sieci komputerowej organizacji. Co prawda, usterka nie miała wpływu na system Windows 10, wpływała tylko na implementację serwera Microsoft Windows DNS. Na szczęście, odpowiednia łatka rozwiązująca problem już jest.
Lipcowy Patch Tuesday – Windows 7 i 8.1
Obecnie największą uwagę skupia Windows 10. Jednak wcześniejsza wersja, Windows 8.1 jest nadal obsługiwany, w przeciwieństwie do systemu Windows 7. W przypadku „siódemki” trzeba płacić za Rozszerzone aktualizacje zabezpieczeń. Windows 7 zawiera aktualizacje zabezpieczeń platformy, aplikacji Windows oraz wprowadzania i składu systemu Windows. Zmiany dotyczą także pulpitu zdalnego oraz przeglądarki Internet Explorer.
W systemie 8.1 rozwiązano m.in. problem, który uniemożliwiał niektórym aplikacjom drukowanie dokumentów z grafiką po czerwcowych aktualizacjach. Aktualizacja dotycząca wyłącznie zabezpieczeń systemu obejmuje, podobnie do Windows 7, m.in. aplikacje Windows, grafiki systemu Windows oraz jądra systemu.
W obu tych aktualizacjach Microsoft wyłączył funkcję RemoteFX vGPU. Po znalezieniu w nim luki bezpieczeństwa, Microsoft wyłączył tę funkcję, zamiast ją naprawiać.
Wersja Windows w kanale beta
Oprócz aktualizacji wydania Windows 10 2004 zaktualizowano także wersję 20H2 w kanale Beta. Wersja Beta 20H2 działa podobnie do systemu Windows 10 w wersji 1909. W związku z tym otrzymuje dokładnie takie same aktualizacje, jednak różni się pakietem aktywacyjnym.
Wśród zmian w kanale beta znajdują się:
- Naprawiono błąd uniemożliwiający użycie programu PowerShell do zmiany ustawień regionalnych systemu na platformach Server Core.
- Usunięto problem powodujący zniekształcenie wizualne gier i aplikacji podczas przejścia z trybu pełnoekranowego do trybu okienkowego.
- Tak jak w Windows 8.1, naprawiono błąd drukowania dokumentów z grafiką.
- Wcześniej niemożliwe było połączenie z OneDrive za pośrednictwem aplikacji OneDrive. Występował on na starszych urządzeniach.
Lipcowy Patch Tuesday – Windows 10
Z powodu pandemii jedynym źródłem aktualizacji Windows 10 były właśnie Patch Tuesday. Przede wszystkim w tej wersji systemu poprawiono bezpieczeństwo w sklepie Microsoft Store oraz podczas wykonywania podstawowych operacji w systemie. W kwestii bezpieczeństwa naprawiono luki występujące podczas korzystania z przeglądarek IE oraz Microsoft Edge Legacy, oraz przy korzystaniu z urządzeń wejściowych (klawiatura, mysz).
Źródła: Neowin, Komputer Świat