Vue 3 – wersja beta i nowy interfejs API
Nie ma oficjalnej daty wydania nowej wersji frameworka Vue 3. Pierwsze założenia mówiły o pierwszym kwartale 2020 r., ale obecny plan mówi o wdrożeniu oficjalnej wersji w drugim kwartale tego roku. Vue 3 zostało właśnie włączone do fazy beta testów.
Co to dokładnie oznacza?
Wszystkie planowane RFC zostały scalone i wdrożone. Obecnie największy nacisk kładziony jest na stabilność i bezproblemową integrację bibliotek. Dotyczy to głównie dokumentów i przewodników o migracji, Vue DevTools Router, CLI i Vuex.
Nowa wersja Vue będzie przede wszystkim szybsza, łatwiejsza w utrzymaniu, a także dostępniejsza dla natywnych programistów. Najbardziej znaczącą zmianą jest nowy interfejs API, pozwalający na pisanie komponentu zainspirowanego React Hooks w funkcjonalny sposób. W skład API wchodzi także elastyczna kompozycja logiczna, a także jej ponowne użycie między komponentami. Dodatkowo, moduł reaktywności może być używany jako samodzielna biblioteka.
Zmiany dotyczą także wirtualnego DOM oraz rodzimych portali (w nowej wersji <Teleport>). Dla lepszej wydajności i ulepszenia usługi TypeScript przepisano bazę kodów napisaną w TS wraz z definicjami typów generowanych automatycznie. Elementy wirtualne, nie generowane w drzewie DOM, czyli fragmenty, nie ograniczają się już do jednego, głównego węzła w szablonach. Funkcje renderowania ręcznego mogą zwrócić tablicę. Funkcja <Suspens> działa z konfiguracją asynchroniczną i komponentami Async.
Jak będzie wyglądało przeniesienie z wersji Vue 2 do nowej Vue 3?
Niebawem pojawi się ostatnia aktualizacja dla wersji Vue 2, która będzie zawierać funkcje kompatybilne już z Vue 3. W przypadku zmian będzie dodawała ostrzeżenia o wycofaniu. Ukażą się także przewodniki dotyczące migracji, a także narzędzie z wiersza poleceń pomagające w automatycznym przeniesieniu do Vue 3.
Jeśli obecnie zastanawiasz się, której wersji użyć do projektu — są dwie możliwości
- Pierwsza — korzystanie z Vue 2 i obserwowanie zmian, np. unikanie usuniętych w wersji Vue 3 funkcji czy korzystanie z bibliotek stron trzecich, które najprawdopodobniej nie zostaną szybko zaktualizowane.
- Druga opcja — przeczekanie do końca drugiego kwartału i rozpoczęcie projektu na nowej wersji frameworka.
Nowa wersja, według wykonanych testów porównawczych, ma mieć 2–3 razy szybszy SSR, oraz nawet dwa razy lepszą wydajność aktualizacji. Należy jednak pamiętać, że testy porównawcze symulują typowe scenariusze, co sprawia, że wyniki mogą się różnić od rzeczywistych.
Źródło: